MARTA SZYMCZAKOWSKA

Urodzona w 1979 r. we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2005 r. obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Leszka Mickosia oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. Rok wcześniej uzyskała dyplom magistra Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Rysunku swojej macierzystej uczelni. Jest również tłumaczem i redaktorem publikacji poświęconych sztuce. Uprawia malarstwo i rysunek. Pracuje głównie w technice akrylowej na płótnie. Porusza się w dwóch obszarach tematycznych: portretuje wnętrza i maluje słowa, które ukrywa w strukturach geometrycznych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, a swoje indywidualne pokazy prac zrealizowała w galeriach wrocławskich. Prace Marty Szymczakowskiej doskonale wpisują się w jej analityczną spostrzegawczość świata. Są przemyślane, zaprojektowane i zrealizowane z wielką wytrwałością. W jej pracach obserwujemy fakt, jak pasja twórcza staje się formą, a proces realizacji wyabstrahowanym celem.

O wystawie

Wystawa Marty Szymczakowskiej Home + Ideas prezentuje obrazy inspirowane prawdziwymi wnętrzami poddanymi swobodnej interpretacji i malarskiej wizji. Cykl powstał jako osobisty wizualny pamiętnik miejsc, w których Szymczakowska dorastała i mieszkała oraz które znała i lubiła, np. elegancki salon w rodzinnym domu i słoneczny pokój telewizyjny, salon w mieszkaniu jej babci ze starodawną różową kanapą w kwiaty, salon sąsiadki z unikalnym, niskim, drewnianym sufitem. Wystawę wzbogacają malarskie obrazy słów ukrytych w geometrycznych strukturach. Są to słowa ważne dla każdego wnętrza, czyniące z wnętrza dom. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na prezentacje słów-idei niż IdeaPlace?

Home Decor Swap

Wystawa Home + Ideas jest również okazją aby odrobinę zmienić wystrój własnego domu. Podczas wernisażu odbędzie się Home Decor Swap ? kiermasz niewielkich przedmiotów wystroju wnętrz, np. wazoników, świeczników, ramek do zdjęć, pudełek do przechowywania drobiazgów itp. Jeśli masz taki przedmiot, który pomimo dobrego stanu i ładnego designu po prostu Ci się już znudził, przynieś go. Może uda Ci się go wymienić na coś innego, co będzie pasować i korzystnie zmieni wygląd Twojego wnętrza.